Древни град Аркаим – древна звездара
Аркаим – град древних Аријеваца на Јужном Уралу
На срећу, налазиште је избегло судбину коју му је наменила стара совјетска власт- плављење локације у циљу изградње резервоара.
Аркаим, град-опсерваторија, јужно од Урала, у Чељабинској области, откривен је 1987. године. Духовни објекат, Град опсерваторија уралско-казахстанских степа, до сада најочуванији налаз, стар преко 7000 година, захвата 20 хектара површине. Налази се на истој географској ширини као и Стоунхенџ, од кога је удаљен 4 000 километара и временски старији двадесет векова.
Град је је грађен плански што доказује међусобна повезаност објеката у смислу коришћења. Кружне је основе а конструкција грађевина, ове водоравне опсерваторије, заснива се на сложеној и прецизној геометрији небеских координата.
Спољашњи, месечев- круг, са истим је радијусом од 43,2 метра као и унутрашњи прстен Стоунхенџа.
У унутрашњем, сунчевом кругу, искоришћен је златан пресек круга.
Такав план је близак начелу Мандале – једног од основних сакралних символа будистичке философије. Сама реч «мандала» се преводи као «круг», «диск», «кружан».
Свака кућа за становање имала је огњиште, бунар и подрум, што је несумњиво доказ седелачког начина живота. Овде је откривен најстарији канализациони систем, који сведочи о плански урбанизованој поставци јер сем пројектованих улица, постојао је систем сливника и шахти . Ископавањем у околини, пронађено је мноштво остатака керамичких предмета са шарама у облику „свастике“, древног симбола Сунца присутног широм планете.
Аркаим се у Риг Веди помиње као Шамбала, семантички од ариј. шамбала, провијант, залиха, сакупити, има и значење молитве. Касније је назван Вареј,
У фолклору Источних Срба или Рашана познат је као Светли Ириј, а исландске саге зову га Асгард, док је код Јелина познат као главни град Колхиде.
Параметри померања равнодневице, приказани у Аркаиму, су прецизни и детаљни, што његове творце чини високо цивилизованим, са знањима која су касније приписана Јелинима.
Знање становника Аркаима се не може се замислити без познавања броја. Како се писмо и број не могу одвојити, помињање Аркаима у ведама је индиректан доказ писмености уз старост веда, што значи, да су веде и писмо нашег међуледеног доба стари најмање 7000 година. Овај индиректан доказ писмености, иде у прилог теоријском ставу Радмила Стојановића о старости Веда на 11.000 година, израчунатом помоћу померања равнодневице а на основу астрономских података о записаним догађајима који су савремени почетку мезолита.
Град је обредно место, као и храм или кућа, јер, кроз њих пролази соха небеска која повезује сва три постојећа митолошка света.
Аркаим је нестао у пожару, код кога је необично то, што он по свему судећи није био неочекиван за житеље; већ је сасвим вероватно да су га они и запалили.
Само тиме се може објаснити чињеница да у древном згаришту нема никаквих ствари потребних у свакодневном животу; тек онако – крхотине, парчићи. А о људским остацима нема ни говора – сви су отишли живи, одневши све што је вредно са собом. ЗАШТО?
Слободан М. Филиповић Извори: Васељенска и Аркаим – град древних Аријеваца на Јужном Уралу, Википедија
srpska.ru/article.php?nid=6075