ОКРУГЛИ СТО: ПРОГОНИ УМЕТНИКА И НАУЧНИКА КОЈИ СУ СЛИКАЛИ, ГОВОРИЛИ И ПИСАЛИ О "СРПСКОЈ" ИСТОРИЈИ!


У галерији  Прогрес – Округли сто „Прогони уметника и научника који су сликали, говорили и писали о древној словенској историји”

 

Кажњавани-јер су много знали!!

 

 

  Након отварања изложбе„ Непрекидност уметности Лепенског Вира и Винче”, и својеврсног увода и најаве научног скупа „На изворишту културе и науке” који ће бити одржан у Сава центру од 21. до 23. септембра , галерија „Прогрес биће домаћин Округлог стола „Прогони уметника и научника који су сликали, говорили и писали о древној словенској историји”. Овај занимљив сусрет историчара, уметника, публициста и новинара заказан је за уторак,18. септембра са почетком у  10 часова.

 

 О мукама, казнама, репресалијама и тешким судбинама научника, историчара и стваралаца који се се дрзнули да размишљају својом словенском главом, и то скупо платили  – говориће др Божидар Митровић, новинар Политике Станко Стојиљковић, Душан Миловановић, арх. Пеђа Ристић, Љубомир Кљакић,

Слободан Јарчевић, Жељко Савић, главни и одговорни ТВ уредник . На Округли сто позвани су иСлободан Кљакић, Мирјана Радошевић, Радивоје Радић,  Предраг Марковић, бивши Министар културе и информисања Републике Србије.

 

– Ми нисмо позвани ни намерени да држимо моралне придике, да осуђујемо или рехабилитујемо, већ само покушавамо да забележимо и констатујемо како је брисана и уништавана историја највећег етноса у Европи, јер се НАЈВЕЋА КРАЂА У ИСТОРИЈИ ЧОВЕЧАНСТВА (а то је крађа историје СлоВена до VI) не може обележти само у форми научне конференције, мада ће бити значајних радова и на ту тему. Проговорите и забележите – у светом окружењу преантичких артефаката Лепенског Вира и Винче, средњевековних фресака са огромног православног пространства и АЗБУКЕ различитих епоха, која се, ево и на нашим очима, прогања и уништава на улицама престонице српског, православног, слободно можемо рећи азбучног народа. Нажалост, штампа и телевизија су били један од историјски најмоћнијих инструмената брисања српске и слоВенске историје, некад моћнији од инквизиције и читавих армија у Рату појмовима, где је и придев српски/слоВенски био непожељан и забрањен, не само у време нациста, већ чак и у наше време (када и Народна библиотека Србије није хтела да откупљује књиге које су имале тај сунаслов)- каже, др Божидар Митровић, иницијатор одржавања научног скупа у Београду, говорећи о Округлом столу. 

 

 Подсећамо; бројни гости и учесници,  најављеног међународног научног скупа: професори и предавачи из Русије, САД, Македоније и других земаља са колегама из Србије ће бити  на пленарном заседању 21. септембра у Сава центру, а 22. септембра у Свечаној сали Ректората Београдског универзитета, размотриће( на нови мултидисциплинаран начин ) бројне проблеме везане за најстарију историју Словена и њен чудан нестанак.

Биљана Живковић

       

Прес аташе Конференције НИКиН

Постави коментар